INFORMÁCIE PRED A PO OPERÁCII
Ako sa treba pripraviť na operáciu?
Pred operáciou je potrebné oholiť si časť tela, na ktorej bude vykonaný operačný zákrok. Ak vám bude operovaný kolenný alebo lakťový kĺb, ohoľte si plochu vo veľkosti najmenej 15 cm nad a 15 cm pod úrovňou kĺbu po jeho celom obvode. Ak ste objednaní na operáciu ramena, ohoľte si oblasť pleca a podpazušia. Na operáciu členku je potrebné oholiť si aj oblasť dolnej časti predkolenia.
Najmenej od 24:00 hodiny predchádzajúceho dňa nič nejedzte ani nepite žiadne tekutiny.
Zaistite si spoľahlivú osobu, ktorá vás po operačnom zákroku odvezie domov nakoľko po operácii nebudete môcť riadiť motorové vozidlo. Čas kedy budete prepustení z kliniky určí váš ošetrujúci lekár.

Čo si treba so sebou priniesť na kliniku v deň operácie?
V deň operácie si so sebou prineste vašu zdravotnú dokumentáciu a výsledky predoperačných vyšetrení. Ak tak určí vás ošetrujúci lekár, prineste si aj odporúčanú ortopedickú pomôcku (napr. barle, ortézu a pod.)
Na operáciu sa dostavte v pohodlnom oblečení.

Čo treba robiť po operácii?
Po prepustení z kliniky môžete začať jesť a piť tekutiny (odporúčame začať s ľahko stráviteľným jedlom).
Po operačnom zákroku nebudete môcť riadiť motorové vozidlo a rovnako neodporúčame ani iné aktivity, ktoré vyžadujú sústredenie a koncentráciu.
Predpísané lieky užívajte podľa pokynov svojho ošetrujúceho lekára. V prípade veľkých bolestí, opuchu alebo iných komplikácii nás kontaktujte na čísle 0917 499 700.
V dohodnutom termíne sa dostavte na pooperačnú kontrolu.

Ako sa treba starať o operované miesto?
Ak je to možné s krycím obväzom do kontroly nemanipulujte.
Operované miesto udržujte v suchu a mimo kontaktu s vonkajším prostredím. Znížite tým možnosť prípadnej infekcie. Vo všeobecnosti platí, že rana by mala ostať prekrytá, kým sú v nej stehy. Ak sa vám do rany dostane nejaká nečistota, pretrite ju dezinfekčným prostriedkom a prelepte náplasťou.
Na ranu s obväzom môžete priložiť gélové chladiace vrecko alebo vrecko s ľadom. Nikdy neaplikujte chladné predmety priamo na kožu!

Čo treba robiť po artroskopii kolena?
V prípade ak vám koleno opuchne a opuch bude tlačiť na krycí obväz, môžete obväz zložiť a ranu prekryť náplasťou.
Do prvej pooperačnej kontroly noste na operovanej končatine antitrombotickú pančuchu, ktorú si na noc zložte a opätovne navlečte ráno hneď po zobudení.
Ak tak neurčí váš ošetrujúci lekár operované koleno počas chôdze nemusíte držať vo fixovanej polohe. Pomalé cviky prstami na nohe, hýbanie členkom a napínanie stehenného svalu podporí prekrvenie končatiny, ktoré má priaznivý účinok na hojenie rán. Vyhýbajte sa robeniu drepov, kľačaniu na operovanom kolene, prudkým odrazom a skokom.

Čo treba robiť po artroskopii ramena?
Po artroskopii ramena sa snažte aspoň niekoľko hodín oddychovať s trupom vo vyvýšenej polohe. V tejto polohe vám odporúčame aj spať. Pri spánku si dajte pozor aby ste neležali na operovanom ramene.
Pomalými cvikmi lakťom a prstami na ruke podporíte prekrvenie končatiny, ktoré má priaznivý účinok na hojenie rán. Váš ošetrujúci lekár môže odporučiť pomalé pohyby ramenom. V prípade, ak je vaše rameno fixované na ramennej ortéze cvičte len prstami a ortézou nemanipulujte.
Vyhýbajte sa zdvíhaniu a noseniu ťažkých predmetov.

Čo treba robiť po stabilizačnej operácii kolena (predný skrížený väz) ?
Po zákroku sa snažte aspoň niekoľko hodín oddychovať s operovanou končatinou v horizontálnej polohe.
Do prvej pooperačnej kontroly noste na neoperovanej končatine antitrombotickú pančuchu, ktorú si na noc zložte a opätovne navlečte ráno hneď po zobudení.
Ak ošetrujúci lekár neurčí inak, udržujte koleno fixované v stabilizačnej ortéze a to aj počas spánku a oddychu s končatinou v horizontálnej polohe. Pri oddychu môžete fixačné popruhy ortézy uvoľniť a nechať v nej končatinu voľne položenú.
Pomalými cviky prstami na nohe, členkom a napínaním stehenného svalu podporíte prekrvenie končatiny, ktoré má priaznivý účinok na hojenie rán. Na odľahčenie operovanej končatiny používajte počas chôdze barle. Vyhýbajte sa prudkým pohybom.
.
