Rameno

Mám 21 rokov. Po páde na lyžiach som si vykĺbil rameno. Na pohotovosti mi ho lekár napravil, mal som fixáciu a neskôr rehabilitáciu a mal som sa dobre. Teraz sa mi znovu rameno vykĺbilo v spánku. Dá sa vyhnúť ďalšiemu vykĺbovaniu ramena?

ArtroPro: Ide o instabilitu ramena. Vo vašom veku je veľmi pravdepodobné, že recidíva – znovu vykĺbenie ramena je takmer istá. Pri opakovanom vykĺbení je najlepším riešením artroskopická operácia so stabilizáciou ramena. Ak to nie je z nejakých príčin možné urobí sa otvorená stabilizácia ramena.

Celý život som tvrdo pracoval ako murár. Teraz mám trvalé bolesti ramena, aj v noci a neviem spraviť niektoré pohyby. Keď si pomôžem druhou rukou tak rameno aj zdvihnem, ale sám nie. Čo s tým mám?

ArtroPro: Veľmi pravdepodobne ide o poškodenie takzvanej rotátorovej manžety ramena. Je to obal ramena zložený zo štyroch šliach, ktorý zabezpečuje hybnosť ramena. Chronickým opotrebovaním došlo k jeho roztrhnutiu. Tento obal sa sám nikdy nezrastie, a ak sa chcete zbaviť ťažkostí je pre Vás určená operácia, ktorá Vám odstráni bolesti a zlepší pohyblivosť v ramene.

Pred mesiacom mi začali prudké bolesti ramena, najmä v noci. Lieky mi pomáhajú len na chvíľu. Nemôžem ramenom ani hýbať. Ako mi viete pomôcť?

ArtroPro: Veľmi pravdepodobne pôjde o ukladanie vápnika do obalu ramenného kĺbu, kde sa zhromažďuje a je príčinou prudkých bolestí. Liečba je konzervatívna ( Rtg. ožarovanie., lieky proti zápalu, pokoj a rehabilitácia) Ak takáto liečba nie je úspešná namieste je operačné odstránenie takto naukladaného vápnika. Ukladaniu vápnika do obalu ramenného kĺbu nemôžete predísť, a nie je vylúčené, že stav sa môže aj zopakovať.

Prestala som hýbať s ramenom a mám bolesti. Úraz som nemala žiadny. Ako je to možné?

ArtroPro: Vo Vašom prípade ide o takzvané „ zmrznuté rameno“ alebo odborne o artrofibrózu. Je to poškodenie spojivového tkaniva obalu Vášho ramena. Liečba je najskôr konzervatívna, ak stav pretrváva napriek liekom, rehabilitácii, Rtg. ožarovaniu naďalej, je vhodná artroskopia ramena s uvoľnením zrastov a následnou rehabilitáciou. Jednoduché uspatie a „potrhanie zrastov“ násilne, odborne sa tomu hovorí redresia, má veľmi často za následok zhoršenie stavu.

Členok

Podvrtol som si členok a bol som liečený u lekára. Mal som sa dobre, ale po ďalšom podvrtnutí pred pol rokom pociťujem stále bolesti, hlavne pri športe a pri chôdzi po nerovnom teréne. Ako sa toto dá liečiť?

ArtroPro: Pravdepodobne došlo k poškodeniu stabilizačných väzov a kĺbneho puzdra Vášho členku. Liečba môže byť konzervatívna za pomoci stabilizačnej ortézy, ale pri pokračujúcich ťažkostiach treba zvážiť odborné vyšetrenie a prípadnú artroskopickú operáciu členka.

Športujem dlhé roky a po štyridsiatke pociťujem bolesti v členku pri záťaži, členok mi opúcha a nemôžem s ním dobre hýbať.

ArtroPro: Vo Vašom prípade pravdepodobne pôjde o opotrebovanie chrupaviek v členku a počínajúcu artrózu kĺbu. Stav je potrebné diagnostikovať u špecialistu a zvoliť konzervatívnu alebo operačnú liečbu. Je pravdepodobné , že artroskopická operácia a následná cielená liečba môže spomaliť rozvoj Vašej artrózy.

Mala som dlhodobé bolesti členka bez úrazu . Lekár mi pichol „obstrek“ a moje ťažkosti načas prestali. Teraz ma ale členok znovu bolí a je to stále horšie.

ArtroPro: Tzv. „obstrek“ je aplikácia lokálneho anestetika a kortikoidu do bolestivého miesta. Táto forma liečby býva účinná, ale ak sa neodborne aplikuje, alebo správne nediagnostikuje príčina bolestí takéto liečba môže dlhodobo skôr poškodiť. Vždy je nutné poznať príčinu ťažkostí a uvážlivo indikovať takúto formu liečby. Obzvlášť uvážlivo treba indikovať aplikáciu kortikoidov do kĺbu.

Koleno

Na motorke pred rokom som si poranil koleno, bolo naplnené a urobili mi artroskopiu kolena. Ošetrili mi roztrhnutý meniskus a povedali mi, že mám roztrhnutý predný skrížený väz v kolene. Teraz sa mi koleno pri chôdzi dolu schodmi a na nerovnom teréne podvrtáva, cítim ho neisté. Mám len 23 rokov a chcem ešte aktívne športovať. Dá sa to liečiť?

ArtroPro: Pri pretrhnutí predného skríženého väzu v kolene dochádza k nestabilite kolena a následnému rozvoju ťažkostí v zmysle opotrebovania chrupaviek a možných poškodení meniskov. Vo Vašom veku pripadá do úvahy operačná liečba. Je to plastika predného skríženého väzu.

Môže dôjsť k roztrhnutiu menisku pri vystupovaní z auta?

ArtroPro: Áno, môže. Pri neprirodzenej rotácii kolena a následnej plnej záťaži na takto rotované koleno sa meniskus – mesiačikovitá chrupavka môže roztrhnúť. S operáciou netreba čakať, pretože meniskus nie je schopný sám prirásť. Pri včasnej artroskopickej operácii je možné meniskus prišiť.

Hrávam volejbal závodne. Zle som doskočil na koleno a podvrtol si ho. Na vyšetrení mi urobili Rtg. a lekár povedal, že koleno je v poriadku. Mne však stále opúcha a bolí ma v podrepe. Je toto možné liečiť rehabilitáciou a masťami proti bolesti?

ArtroPro: Veľmi pravdepodobne sa jedná o poškodený meniskus v kolene, ktorý dráždi a vytvára sa Vám tekutina v kolene. Tento stav je určený k artroskopickej operácii.

Moja dcéra má 14 rokov a sťažuje sa na bolesti oboch kolien. Hlavne po telesnej výchove. Čo môže byť príčinou?

ArtroPro: Veľmi pravdepodobne pôjde v tomto veku o takzvaný patellárny syndróm. Je spôsobený opuchom chrupaviek v kĺbe medzi jabĺčkom a stehennou kosťou. Prvotná liečba je konzervatívna – bez operácie, len priu pretrvávajúcich ťažkostiach prichádza do úvahy artroskopické ošetrenie.

Mám 54 rokov a bolesti kolena po záťaži. Otcovi operovali obe kolená a má umelé kĺby. Čaká ma podobný osud?

ArtrPro: Genetická záťaž pre vývoj artrózy hrá významnú úlohu. Je pravdepodobné, že vývoj artrózy u Vás bude rýchlejší ako u nezaťaženej populácie. Liečba spočíva v konzervatívnej liečbe ( vnútrokĺbne injekcie s podaním látky na spomalenie artrózy, rehabilitácia., ortéza, režimové opatrenia... ) a pri jej neúspechu je možné pokúsiť sa o spomalenie vývoja artrózy artroskopickým ošetrením poškodených chrupaviek a meniskov. Nie je vylúčené, že v budúcnosti budete musieť podstúpiť implantáciu umelého kĺbu.

Lakeť

Pracujem ako robotníčka na páse a mám stereotypnú prácu s prekladaním súčiastok. Mám dlhodobé bolesti lakťa na vonkajšej strane. Čo je príčina a ako sa to lieči?

ArtroPro: Príčinou je jednostranné preťaženie svalov predlaktia, ktoré sa upínajú na dolný koniec ramennej kosti prakticky do jedného bodu. V tomto bode vznikne zápalová reakcia, ktorá spôsobuje bolesti. Liečba je spočiatku konzervatívna ( lokálne masti., pokoj, aplikácia fyziatrických procedúr, ortéza, v indikovanom prípade aj obstrek ) a v prípade neúspechu je možné stav liečiť operačne.

Pred rokom som mala úraz. Spadla som na lakeť. Mala som sadrovú dlahu a neskôr rehabilitáciu. Teraz sa mi občas stane, že lakťom nemôžem pohnúť – zasekne sa. Dá sa to liečiť?

ArtroPro: Veľmi pravdepodobné je, že v lakti sa Vám odlomil kúsok chrupavky a ten teraz putuje po kĺbe. Keď sa dostane medzi dve kosti spôsobuje Vaše „zaseknutie“ lakťa. Účinná je artroskopická operácia lakťa s odstránením tohto voľného telesa.

 
Návrat na začiatok stránky